HSK

bh tavle_pool

Vi søger deltidstrænere til vores konkurrencehold

Udgivet 25. maj 2016 Skrevet af i Elitesvøm
Vurder denne artikel
(1 Vurdering)

deltidstrænere k afdeling

Hovedstadens Svømmeklub har vokseværk og er inde i en stærk udvikling. Derfor har vi brug for flere konkurrencetrænere til den kommende sæson 2016/2017.

Konkret kommer vi til at mangle trænere til klubbens Årgang 2 hold, Talenthold (årgang 3) og Aspiranthold (yngste konkurrencehold). Der er fleksibilitet ift. omfanget af den faste ugentlige arbejdstid, men vi har brug for trænere, der kan varetage fra 3 – 6 ugentlige træningspas og naturligvis tilhørende stævner.

Er din passion konkurrencesvømning, interesserer du dig for din egen udvikling og uddannelse inden for konkurrencesvømning, interesserer du dig for formidling til børn og kan du dokumentere, at du har erfaring og resultater som træner; så tilbyder vi dig at blive en del af konkurrencetrænerteamet i Hovedstadens Svømmeklub.

Arbejdsopgaverne vil variere, alt efter hvilket hold du tilknyttes. Men generelt vil opgaverne bla. omfatte:

  • Assistere og varetagelse den daglige træning
  • Stævne- og træningsweekend deltagelse
  • Deltagelse i konkurrencetræner teamets møder ca. hver 6. uge
  • Deltagelse i særlige faglige workshops i klubben med fokus på fælles faglig udvikling
  • Deltage i sociale arrangementer i klubben, herunder opstartstur, klubmesterskabsfest og sommerfest

I Hovedstadens Svømmeklub tillægger vi træneres nysgerrighed og interesse for faglig udvikling stor vægt. Vi vil også i den kommende sæson afholde interne seminarer, hvor fokus er udvikling, uddannelse og sparring. Seminarer der giver trænerteamet faglige input, og hvor trænergruppen uddannes og udvikles samtidigt. 

I sæsonen 2015/2016 har vi haft samarbejde med Vindermentalitet om udvikling af et idrætspsykologisk spor til klubbens nye langsigtede udviklingsplan. Det samarbejde fortsætter i den kommende sæson og vil blive suppleret af fokus på biomekanik og dryland.

Du kan læse mere om os på www.hsk.dk og www.facebook.com/hovedstadens

Har du lyst til at hoppe om bord og blive en del af udviklingen i Hovedstadens Svømmeklub? Så send din ansøgning og CV til Lars Sørensen på Denne email adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., og ring på 3114 6178 hvis spørgsmål. Vi afholder samtaler løbende.

Se hele jobannoncen.

Sponsorer

AB Bank logo rgb 2 til web

tcph webstottelogo rgb

Tilmeld nyhedsbrev

Få nyheder fra Hovedstadens Svømmeklub - tilmeld dig her

Se svømmehaller i KBH

gi40 kort

Kontakt

Hovedstadens Svømmeklub København
Bellahøjvej 1-3
2700 Brønshøj
Tlf.: 3871 0940