HSK

Smil

Uddannelse af trænere og hjælpetrænere

Udgivet 29. februar 2016 Skrevet af i Svømning
Vurder denne artikel
(1 Vurdering)

hjemmeside 02

I Hovedstadens Svømmeklub prioriterer vi uddannelse af trænere og hjælpetrænere højt, så vi kan give vores medlemmer en masse gode oplevelser og kompetencer i vand. Derfor uddanner vi årligt cirka 25 trænere og 30 hjælpetrænere. 

I weekenden blev der afholdt kursus for hhv. 15 trænere og 15 hjælpetrænere.

I weekenden d.27.-28.februar deltog 15 HSK trænere i Svømningens Grunduddannelse, en uddannelse som vi køber af Dansk Svømmeunion. I weekenden havde vi valgt at invitere en række børn fra klubben med til den praktiske undervisning i svømmehallen så trænerne for alvor fik mulighed for at afprøve det lærte og få feedback på undervisningen. Der skal lyde en stor tak til de 20 børn og forældre der mødte op lørdag eftermiddag i Damsøbadet og var en del af uddannelsen. Det var en stor hjælp.

Til hjemmeside 01

I Vesterbro svømmehal afsluttede 15 hjælpetrænere den interne hjælpetræneruddannelse. I denne sæson har vi udviklet vores egen interne hjælpetræneruddannelse som forløber over tre dage i løbet affire måneders periode. Ved at holde kurset internt før hjælpetrænerne et større kendskab til klubbens opbygning, vores undervisningsfilosofi og de enkelte holdniveauer. Derudover får hjælpetrænerne en masse pædagogiske fif som kommer dem til gavn i hverdagen. Hjælpetrænerne undervises af klubbens supervisor og områdeansvarlige. 

Sponsorer

AB Bank logo rgb 2 til web

tcph webstottelogo rgb

Tilmeld nyhedsbrev

Få nyheder fra Hovedstadens Svømmeklub - tilmeld dig her

Se svømmehaller i KBH

gi40 kort

Kontakt

Hovedstadens Svømmeklub
Damsøbadet
Sønderjyllands Allé
2000 Frederiksberg
Tlf.: 3871 0940